• TR
 • EN
 • Kahoot İle Eğlenceli Bilgi Yarışması

        Günümüz öğrencilerinin teknolojiye olan düşkünlüğü artık herkes tarafından iyi bilinmektedir. Öğrencilerini yakalamak isteyen biz öğretmenler için de “teknoloji” artık kaçınılmaz bir araç haline geldi. Öğretmen olarak amacımız öğrenme amaçlarına ulaşmak, öğrencilerimizin tamamını başarılı kılmak olduğu düşünüldüğünde; ilk adımın öğrencilerin derse karşı motivasyonlarını yükseltmemiz, derslerimizi ve sınavlarımızı ise daha zengin ve eğlenceli hale getirmemiz gerekmektedir. Çünkü bilindiği üzere ancak böyle ortamlarda öğrencilerimiz, unutulmaz hatırası olan yaşantılara sahip olarak kalıcı öğrenmeler gerçekleştirebilir. 

           Online derslerde öğrencilerin motivasyonunu üst seviyede tutmak için oldukça fazla çaba sarf etmek zorunda kalıyoruz. Klasik ders işleme metotları ile işlenen bir dersin sonlarına doğru öğrencilerin sıkılmaya başladığı, katılımın azaldığı  her öğretmen tarafından rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Bu zamanlarda öğrencilerin dikkatini çekecek, onları eğlendirecek ve daha verimli zamanlar geçirmek için en uygun aktiviteler arayışındayız.

           Anlattığımız dersin konusu ile alakalı öğrencilerimize Kahoot ile internete bağlı akıllı telefonları ya da tabletleri aracılığıyla test çözdürme imkanına sahibiz. Klasik test çözme aktivitelerini unutun. Öğrenciler arasında rekabet oluşturan, anında geribildirim veren, öğrencilere istedikleri takma adları almalarına izin veren böylelikle stressiz bir ortam sunan bir test bu. Hal böyle olunca hem öğrencilerin öğrendiklerini ölçmek hem de onların ders içerisindeki motivasyonlarını yüksek tutmak için kesinlikle işe yaradığını söyleyebiliriz. İşte bu amaçla Gaziemir Kampüsümüzde Türkçe Öğretmenimiz Tuğba DOLAŞIR tarafından 6. sınıf öğrencilerimize her hafta Kahoot ile Türkçe dersi konularımızdan bilgi yarışmaları düzenlenmektedir. 

  20 Mayıs 2021

  Bu İçeriği Paylaş